3.8 C
Skopje
5.12.2021 - 21:11

Ознака: австралија опен

Енди Мареј доби вајлд-карта за настап на Австралија опен

ТЕНИС Британецот Енди Мареј доби покана, т.н. вајлд-карта, за настап на одложениот за февруари прв тениски гранслем-турнир во годината, Австралија опен, во Мелбурн. Петкратниот вицешампион...

Спортски вести

Саутемптон финансира 1.000 оброци за најранливите Фудбалерите на Саутемптон, менаџерот Ралф Хасенхатл и тренерите се првите во англиската Премиер-лига што се договориле со клубот за...

Ѓоковиќ постави рекорд, стана број еден и направи историски исчекор

Со драматичниот триумф вчера над Тим со 3-2 во сетови, Ѓоковиќ ја освои рекордната осма титула на Австралија опен, се врати на врвот на...

Ѓоковиќ со осма титула на Австралија опен

Новак Ѓоковиќ ја освои својата 17. гренд слем титула, откако по осми пат го крена трофејот од Австралија опен, враќајќи се во драматични пет...

Сензационалната Кенин победи на Австралија опен

Софија Кенин го освои Австралија опен во женска конкуренција. Кенин во финалето за два часа и пет минути ја победи Гарбиње Мугуруса од Шпанија...

Ѓоковиќ ја продолжи гранслем-низата на непобедливост против големиот ривал

Бранителот на трофејот Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, откако во полуфиналето го совлада Роже Федерер со резултат 3-0 (7-6,...

Коко Гоф: Мојата мисија е да бидам најдобра

Најмладата, 15-годишната Гоф, ја елиминира највозрасната, 39- годишната Венус Вилијамс, во првата рунда на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен Најмладата, 15-годишна Американка Коко Гоф, повторно ја...

Воздухот во Мелбурн го загрижува Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ признава дека следејќи ги мечевите од квалификациите за Австралија опен низ чадот во Мелбурн станал „многу загрижен“ за настапите на првиот тениски...

Организаторот смирува: Австралија опен ќе се одржи

Ги презедовме сите потребни мерки Австралија опен да се одвива според предвидениот план, вели директорот на турнирот Крег Тајли Организаторите на гранслем-турнирот Австралија опен сѐ...

Тениските ѕвезди донираат за борбата со пожарите во Австралија

Здравјето на играчите, навивачите и на персоналот задолжен за турнирот, секогаш ни претставувал прв приоритет, вели директорот на Австралија опен, Крег Тајли, во пресрет...