13.8 C
Skopje
22.10.2021 - 18:55

Ознака: австралија опен

Тенисерите ќе бидат во биосигурносен меур наместо во карантин

ПОЧЕТОКОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН Годинава на Австралија опен тенисерите мораа да поминат 14 дена во хотелски карантин, иако на повеќето им беше дозволено да тренираат...

Осака повторно е шампионка во Мелбурн, откако лесно се справи со...

Наоми Осака повторно го освои тенискиот гранслем-турнир Австралија опен со убедливата победа против Џенифер Брејди со резултат 2-0 (6-4, 6-3 по сетови) по 79...

Осака и Брејди изборија финале во Мелбурн

Јапонката Наоми Осака и Американската Џенифер Брејди ќе играат во финалето на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен. Oсака во полуфиналето ја победи Серена Вилијамс во два...

Русинот Аслан Карацев испишува историја на Австралија опен

Русинот Аслан Карацев (27) продолжи со сезнациналната игра и во четврт-финалето на Австралија опен елиминирајќи 18-от носител Бугаринот Григор Димитров со 3-1 (2-6, 6-4,...

С. Вилијамс и Ѓоковиќ експресно до второто коло

ТЕНИС - АВСТРАЛИЈА ОПЕН Изненадување на првиот ден од тенискиот гранслем-турнир Австралија опен, во Мелбурн, беше виден во женска конкуренција, каде што победничката на овој...

Во одбрана на титулите, Ѓоковиќ игра со Шарди, а Кенин со...

Си­те 507 те­ни­се­ри и вра­бо­те­ни на Ав­стра­ли­ја опен што пре­сто­ју­ваа во хо­тел во карантин имаа не­га­ти­вен тест и до­би­ја доз­во­ла да учес­тву­ва­ат на гранс­лем-тур­ни­рот...

Енди Мареј доби вајлд-карта за настап на Австралија опен

ТЕНИС Британецот Енди Мареј доби покана, т.н. вајлд-карта, за настап на одложениот за февруари прв тениски гранслем-турнир во годината, Австралија опен, во Мелбурн. Петкратниот вицешампион...

Спортски вести

Саутемптон финансира 1.000 оброци за најранливите Фудбалерите на Саутемптон, менаџерот Ралф Хасенхатл и тренерите се првите во англиската Премиер-лига што се договориле со клубот за...

Ѓоковиќ постави рекорд, стана број еден и направи историски исчекор

Со драматичниот триумф вчера над Тим со 3-2 во сетови, Ѓоковиќ ја освои рекордната осма титула на Австралија опен, се врати на врвот на...

Ѓоковиќ со осма титула на Австралија опен

Новак Ѓоковиќ ја освои својата 17. гренд слем титула, откако по осми пат го крена трофејот од Австралија опен, враќајќи се во драматични пет...