3 C
Skopje
21.1.2019 - 22:05

Ознака: авион

Иран промовираше нов борбен авион

Иран денеска претстави нов борбен авион, а претседателот Хасан Рохани порача дека Техеран мора да ја развива војската за да ги спречи другите земји...

Шведски воен авион се урна по судир со птица

Борбен авион ЈАС 39 Грипен се урнал денеска на југот на Шведска, откако птица налетала на леталото, соопшти шведската војска. Пилотот безбедно се катапултирал и...

Авион удри во автомобили во Феникс, еден загинат

Мал патнички авион денеска се урна во Феникс, во американската сојузна држава Аризона, при што удри во два автомобили. Еден човек што бил во авионот...

Авион со девет патници исчезна во Индонезија

Мал комерцијален авион во кој се наоѓале девет лица, денеска исчезна во планискиот регион на источната индонезиска провинција Папуа. Авионот од типот „Пилатус ПЦ-6“ исчезнал...

Авиомеханичар украл авион во Сиетл, со кој се урнал во Пацификот

Авиомеханичар синоќа украл празен патнички авион на неговата компанија „Алјаска Ерлајнс“ на аеродромот во американскиот град Сиетл, со кого набрзо по полетувањето се урнал...

Првиот човек на малезиското цивилно воздухопловство поднесе оставка

Главниот директор на малезиското цивилно воздухопловство Азхарудин Абдул Рахман денеска поднесе оставка, еден ден по објавувањето на извештајот за истрагата која не содржи ниту...

Еден загинат при уривање на мал авион во Словенија

Мал авион се урна денеска во областа Бовец, во северозападниот дел на Словенија, при што загина словенечки државјанин, соопшти Службата за цивилна заштита и...

Сириски „Сухој“ соборен над Израел

Израелското воено воздухопловство собори сириски ловец од типот „Сухој“, кој навлегол во воздушниот простор на Израел, јави ДПА.  Армијата на Израел информира дека кон сирискиот...

Трамп и „Боинг“ се договорија за два нови претседателски авиона вредни...

Американскиот компанија за производство на авиони „Боинг“ доби договор вреден 3,9 милијарди долари за два нови 747-8 авиони кои американскиот претседател ќе ги користи...

Се урна авион во Јужна Африка, едно лице загина

Едно лица загина, а 20 други се повредени денеска при уривање на патнички чартер авион во близина на главниот град на Јужна Африка, Преторија,...