Ознака: авион

Авионските патници од Милано и Венеција ќе пополнуваат прашалник

Патниците што во земјвата доаѓаат со авиокомапнијата „Визер“ од Милано и Венеција уште во авион ќе пополнуваат прашалник со податоци за нивно полесно лоцирање...

Турција собори авион на сириската армија над Идлиб

Турција собори авион на сириските владини сили над Идлиб, соопшти денеска турското Министерство за одбрана. Министерството соопшти дека воениот авион Л-39 бил соборен како дел...

Уапсен капетанот на авионот кој се распадна на три дела во...

Турските власти го уапсија капетанот на авионот на компанијата „Пегасус“, Махмут Арслан, по авионската несреќа која се случи пред неколку недели во Истанбул. Патнички...

Хакерски напад на САД стои зад уривањето на авионот во Техеран

Филип Џиралди објаснува дека иранскиот ракетен оператор доживеал екстремни „пречки“, а транспондерот на украинскиот авион бил исклучен пред да бидат истрелани ракетите што го...

Во Полска откриени остатоци од авион кој бил соборен пред 75...

Историчарите во јужна Полска денеска објавија дека откриле остатоци од авион од Втората светска војна што го користеле Советските воздушни сили, а кој бил...

Иран бара помош за извлекување на податоците од црните кутии

Иран денеска призна дека неговите воени сили испалиле две ракети земја-воздух ТОР-М1 врз украинскиот авион, неколку минути по неговото полетување на почетокот на јануари. Новиот...

Иран: Падот на авионот да не се претвори во политичко прашање

Сите земји вклучени во несреќата на украинскиот авион во Иран треба да избегнат да го претворат во политичко прашање, изјави портпаролот на иранското министерство...

Бројот на загинати во авионски несреќи лани падна за повеќе од...

Бројот на смртните случаи во авионски несреќи низ светот падна за повеќе од половина минатата година, според холандската консултантска авиокомпанија „Ту70“. Како што наведуваат од...

Протечените разговори за мајмуни и кловнови создаваат лоша слика за „Боинг“

Вработените во „Боинг“ биле свесни за проблемите со симулаторот на лет на сега приземјениот авион „Макс 737“ и очигледно се обиделе да ги сокријат...

Иран: Шпекулациите дека авионот е соборен со ракета се нелогични

Шефот на иранската Организација за цивилна авијација, Али Абеџадех, ги демантираше, како што кажа, нелогичните шпекулации дека украинскиот патнички авион е соборен со ракета. -...