Ознака: авион

Руска авиокомпанија размислува за воведување места за стоење во своите авиони

Руската нискобуџетна авиокомпанија „Победа“ размислува за воведување места за стоење во своите авиони, соопшти компанијата. - Размислуваме за уредување патничка кабина која ќе ја зголеми...

Авион принудно слета откако му експлодирал моторот во лет, еден загинат

Еден патник загина откако на авион на американската компанија „Саутвест ерлајнс“ му експлодирал моторот набргу по полетувањето, па пилотот морал принудно да слета на...

Во падот на алжирскиот воен авион загинале 257 луѓе

Алжирски воен авион се урна денеска набргу по полетувањето од аеродромот Боуфарик, при што најмалку 250 војници се загинати, јавуваат локалните алжирски медиуми. Според алжирското...

Еден загинат при уривање на српски воен авион

Еден пилот на военото воздухопловство на Војската на Србија загина, а втор е тешко повреден при пад на воен авион „супер галеб“ што утрово...

НАСА го ангажира Локид Мартин за изработка на авион побрз од...

Американската вселенска агенција НАСА го ангажирала Локид Мартин за проектирање, изградба и тестирање на авион што ќе лета побрзо од звукот и ќе го...

Дефект во системот на Еуроконтрол одложува летови во Европа?

Речиси половина авионски летови во Европа може да бидат одложени поради дефект на еден од системите кои го контролираат авионскиот сообраќај. Еуроконтрол соопшти дека речиси...