-1.8 C
Skopje
17.1.2020 - 21:13

Ознака: авион

Иран: Падот на авионот да не се претвори во политичко прашање

Сите земји вклучени во несреќата на украинскиот авион во Иран треба да избегнат да го претворат во политичко прашање, изјави портпаролот на иранското министерство...

Бројот на загинати во авионски несреќи лани падна за повеќе од...

Бројот на смртните случаи во авионски несреќи низ светот падна за повеќе од половина минатата година, според холандската консултантска авиокомпанија „Ту70“. Како што наведуваат од...

Протечените разговори за мајмуни и кловнови создаваат лоша слика за „Боинг“

Вработените во „Боинг“ биле свесни за проблемите со симулаторот на лет на сега приземјениот авион „Макс 737“ и очигледно се обиделе да ги сокријат...

Иран: Шпекулациите дека авионот е соборен со ракета се нелогични

Шефот на иранската Организација за цивилна авијација, Али Абеџадех, ги демантираше, како што кажа, нелогичните шпекулации дека украинскиот патнички авион е соборен со ракета. -...

Украина се сомнева дека авионот во Иран е соборен од руска...

Стручњаци од Украина сакаат да испитаат дали на местото каде што се урна авионот на украинска авиокомпанија во Иран има остатоци од руска ракета,...

На авионот што се урна во Иран му се запалил моторот

Патничкиот авион во Иран се урнал откако се запалил еден од моторите, по што пилотот изгубил контрола над леталото, кратко по полетувањето од аеродромот...

Авион со 164 патници излетал од писта на аеродром во Истанбул

Авион „боинг 737-800“ кој полетал од Обединетите Арапски Емирати на нискобуџетната турска компанија „Пегасус“ се излизгал од пистата додека слетувал на аеродромот „Сабиха Гокчен“...

Се урна руски ловец „су-57“ за време на тестирањето

На далечниот исток на Русија, во близина на Комсомољск на Амур, се урна ловец Т-50 (су-57), соопштиле за „Спутник“ во администрацијата на Хабаровски крај. Авионот...

Членови на Исламската држава од БиХ пристигнаа во Сараево

На аеродромот во Сараево вечерва пристигнаа државјани на Босна и Херцеговина, кои се бореле во терористичката организација Исламска држава, пренесуваат босанските медиуми. Авионот, со...

Обновено: Воениот авион „Херкулес“ се урнал, во тек е потрагата

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи со соопштение. Авонот во кој се...