Ознака: авион

„Ербас“ ќе го прекине производството на најголемиот авион во светот

Компанијата „Ербас“ ќе го прекине производството на моделот „А380“, со што ќе го повлече од светскиот пазар својот легендарен „суперџамбоџет“. Европскиот производител на авиони...

Извлечено телото од авионот, се чека потврда на идентитетот

Спасувачката екипа финансирана од приватни извори, главно пријатели на аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала, го извлече телото од остатоците од авионот што се урна во...

Телото во урнатиот авион на дното на Англискиот канал е на...

Британските истражни органи објавија дека телото, извадено од авионот со кој напаѓачот на Кардиф, Емилијано Салa патуваше во Кардиф, му припаѓа на фудбалерот. За потсетување,...

Продолжува потрагата по Сала, следува извлекувањето на авионот од морето

Малиот авион во кој беа Емилијано Сала, несудениот фудбалер на Кардиф, и пилотот, пред две недели се урна во водите на Ла Манш, на...

Подигањето на остатоците од авионот со кој леташе Сала ќе започне...

Британското биро за истраги во воздухопловството (AAIB) објави дека операцијата за подигнување на остатоците од авионот со кој леташе аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала, ќе...

Пронајдени остатоци од авионот на Сала

Остатоци од авионот, што исчезна над Ламанш со аргентинскиот напаѓач Емилијано Сала на крајот од јануари, беа пронајдени во неделата наутро на дното на...

Се урна авион во Калифорнија, пет лица загинаа (видео)

Најмалку пет лица загинаа откако мал авион се урнал врз куќа во предградие во јужна Калифорнија, по што куќата се запалила. Локалните власти соопштија дека...

Седум лица загинаа при судир на авион и хеликоптер на Алпите...

Седум лица загинаа, а двајца се повредени, во судир на мал туристички авион и хеликоптер над италијанскиот дел на Алпите. Судирот се случил над регионот Аостинска...

Скопскиот аеродром пуштен за сообраќај откако авион се заглавил во нанос...

Скопскиот аеродром од 22:45 часот беше затворен за сообраќај, откако воздухоплов на компанијата „Германија“  тип Ербас 321 со околу 200 патници, пред полетување за...

Евакуиран авион во Канада откако патниците се пожалиле на мачнини

Канадските власти денеска соопштија дека петмина патници се префрлени во болница откако им се слошило на аеродромот во Квебек, непосредно пред полетувањето за Форт...