16 C
Skopje
19.10.2020 - 17:38

Ознака: авионски несреќи

Бројот на загинати во авионски несреќи лани падна за повеќе од...

Бројот на смртните случаи во авионски несреќи низ светот падна за повеќе од половина минатата година, според холандската консултантска авиокомпанија „Ту70“. Како што наведуваат од...

Во 2019 година за половина намален бројот на загинати во авионски...

Бројот на лицата загинати во уривање на големи комерцијални авиони, во 2019 година, се намалил за повеќе од 50 отсто. Лани биле регистрирани 257...

Директорот на Боинг: Се чувствувам одговорен за смртта на 346 луѓе

Додека сведочеше пред членовите на американскиот Конгрес, извршниот директор на „Боинг“, Денис Мујленберг, во неколку наврати потврди дека се чувствува одговорен и дека дизајнот...

Боинг призна одговорност за авионските несреќи

Компанијата Боинг призна дека грешката во нејзиниот софтвер МЦАС ги предизвика двете неодамнешни авионски несреќи на Боинг 737 Макс 8. -Нам, во Боинг, ни е...

Лани 523 лица го загубиле животот во авионски несреќи

Во 2018 година 523 лица загинале во комерцијалниот авиосообраќај, а во 2017 година нивниот број изнесувал 19, со што 2017 година е рекордна година...

Зголемен бројот на жртви во авионски несреќи во 2018 г.

Откако 2017 година беше прогласена за најбезбедна година во историјата на комерцијалното воздухопловство, бројот на загинати во авионски несреќи драстично се зголеми минатата година....