Ознака: авиони

Со резервоари на водород четирикратно подолги летови на авионите

Калифорниската компанија „ХајПоинт“ развива иновативен дизајн на криоген резервоар, кој би можел значително да го зголеми опсегот на водородни авиони. Станува збор за исклучително...

Русија одбива да врати странски авиони во вредност од 20 милијарди...

Руската Федерација одбива да им врати на западни лизинг компании над 500 авиони во вредност од 20 милијарди долари, информираше рускиот министер за транспорт...

Слетаа авионите со посмртните останки на загинатите во несреќата во Бугарија

На скопскиот аеродром слетаа авионите со посмрните останки на 45-те загинати во страшната сообраќајна несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, која се случи во...

Кина испрати 38 авиони над одбранбената зона на Тајван

Тајван денеска остро ја критикуваше Кина, чии воени авиони, по повод одбележувањето на националниот празник, влегоа во одбранбената зона на тој остров. Тајван постојано се...

Кина ги претстави најновите воени авиони и дронови

Кина денеска ги претстави најновите воени авиони на аеромитингот во градот Жунхај, кој посетителите ќе имаат можност да го посетат до недела. На 13-тиот Меѓународен...

Српски воени авиони и хеликоптер на КФОР надлетуваат над Косово, Вучиќ...

Србите незадоволни од одлуката на Приштина за замена на регистарските таблички веќе седми ден протестираат на северот на Косово кај премините Јариње и Брњак. Неколку...

Американците испраќаат авиони за евакуација во Кабул, талибанците се закануваат

Десетици американски воени транспортни авиони се очекува да слетаат на Меѓународниот аеродром во Кабул, бидејќи околу 20.000 луѓе се останати во внатрешноста на аеродромот...

Авиони на погон на водород подготвени за првиот лет

„Јуниверзал хајдроџен“ и „Магникс“ развија нови инструменти што вклучуваат водородни горивни ќелии и електрични погонски единици што ќе го претворат „Де хавиленд канада деш...

Материјал што ја намалува бучавата на авионите

Авионите прават многу бучава, но еден нов материјал би можел да промени сè. Тим научници развија нов и неверојатно лесен материјал што може да ги...

Руски „миг-31“ пресретна американски патролен авион

Русија активира борбен авион „миг-31“ за да отстрани американски воен авион над Баренцовото Море, објави новинската агенција РИА цитирајќи извор од руската армија. Руската армија...