17.2 C
Skopje
18.6.2019 - 1:28

Ознака: авиони

САД ќе испратат 1.000 војници во Полска по барање на Варшава

САД и Полска објавија дека ќе ја зголемат својата воена соработка со цел да се соочат со опасноста од руската територијална агресија. Според новиот договор,...

„Боинг“ откри нови неисправни делови во авионите 737 Макс

Компанијата „Боинг“ соопшти дека некои авиони од типот 737, вклучително и многу авиони „737 Макс“, имаат неисправни делови на своите крила, објави Си-ен-ен. Како...

САД со предупредување за авионите кои летаат над Персискиот Залив

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да бидат погрешно идентификувани во услови...

Балканот и на море и на копно стратегиски важен за Западот

Супермоќниот носач на авиони „УСС Абрахам Линколн“, кој наскоро би требало да вплови во хрватските води, според експертите, е уште еден доказ за воено-стратегиското...

Ирански дрон тајно снимил носач на авиони на САД

https://www.youtube.com/watch?v=J1AIBKJcHnQ Иранско беспилотно летало успеало тајно да пријде до американски носач на авиони во Персиски Залив и успешно да го сними воениот брод. Морнарицата на САД...

Авиони на НАТО го бранеле небото над Црна Гора

Авионите на НАТО за првпат учествуваа во заштита на воздушниот простор на Црна Гора, бидејќи влегол цивилен авион кој над Хрватска ја загубил комуникацијата...

Со два авиона ДЗС интервенира на пожарот кај Каласлари

Поради интензивирање на пожарот кој од вчера избувна во велешкото село Каласлари, Дирекцијата за заштита и спасување и денеска е активна и интервенира со...

Боинг планира нов софтвер за авионите „737 МАКС“

Федералната администрација за воздухопловство на САД синоќа соопшти дека авиокомпанијата „Боинг“ ќе им издаде официјално упатство на авиопревозниците, на неприземјените авиони „Боинг 737 МАКС“,...

Незапирливите „невидливи“ авиони на САД

Американците ја усовршуваат стелт-технологијата како одговор на модернизацијата на противвоздушните ракетни системи на нивните ривали Новите адути на американската и на руската армија Иако некои воени...

Индиски авиони бомбардираа терористички кампови во Пакистан

Индиски воени авиони бомбардираа терористички кампови во пакистанскиот дел на Кашмир, при што наводно се убиени голем број екстремисти. Воздушните напади се одговор на...