18.8 C
Skopje
12.6.2021 - 23:33

Ознака: Авдулах Хоти

Пендаровски и Хоти разговараа за европската перспектива на Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски го прими претседателот на Владата на Република Косово, Авдулах Хоти. На средбата беа разменети мислења и информации за актуелните случувања во...

Џафери-Хоти: Политичкиот дијалог ќе се интензивира преку одржување на првата заедничка...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со претседателот на Владата на Република Косово, Авдулах Хоти, во рамките на неговата официјална посета на земјава....

Османи на средба со косовската делегација за европската перспектива на земјите

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со министерката за надворешни работи и дијаспора на Република Косово, Мелиза Харадинај-Стубла, која денес го придружуваше...

Косовскиот премиер Авдулах Хоти во посета на Македонија

Делегација на Косово предводена од премиерот Авдулах Хоти денеска ќе престојува во посета на Македонија. Владата најави дека Хоти ќе има тет-а-тет средба со премиерот...

Лајчак во Косово на средба со Хоти

Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот Косово-Србија Мирослав Лајчак денеска ќе престојува во Косово. Тој попладне ќе биде примен од премиерот на Косово, Авдулах...

Столтенберг разговараше за регионалната безбедност со Хоти

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг се сретна со косовскиот премиер Авдулах Хоти во седиштето на Алијансата во Брисел, каде што разговараа за актуелните...

Хоти: Договорот би требало да води кон меѓусебно признавање

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека договорот кој беше потпишан со Србија во Белата куќа, би требало да доведе до меѓусебно признавање. - И...

Хоти: Нема да разговараме за ништо друго освен за признавање

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека неговата делегација сака да разговара во Вашингтон само за признавањето на независноста на земјата. - Нема да разговараме...

Хоти: Меѓусебното признавање е единствената тема на сите состаноци со Србија

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, денеска изјави дека меѓусебното признавање е единствената тема на кој било состанок што го имал и ќе го има...

Хоти го откажа патувањето во Вашингтон по хашкото обвинение против Тачи

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, објави дека поради ситуацијата предизвикана од обвинението на Специјалното обвинителство против претседателот на Косово, Хашим Тачи, не може да...