Ознака: август

Водна криза во август

Влијанието на топлото време веќе се одразува на приливот на вода во реките и езерата во Македонија, а домашните метеоролози за годинава прогнозираат сушно...

Фестивалот „Здраво млади 11“ во август во МКЦ

Оваа година публиката ќе има можност да ја ужива во 11-то издание на фестивалот „Здраво млади“ што ќе се одржи во Младинскиот културен центар...

Во Словенија заврна снег

Снег денеска беше забележан на Кредарица, планински врв на Јулиските Алпи во Словенија. Во близина на Кредарица (2.514 метри надморска височина), е тамошната највисоко позиционирана...

Нова влада до крајот на август

Ако се следат уставната рамка и членот 90 од Уставот, претседателот на државата треба да и го довери мандатот на партијата или коалицијата што...

„Д фестивал“ одложен за август

Најголемата музичка манифестација во земјава под ведро небо, „Д фестивал“, поради пандемијата на коронавирусот е одложена за август. - „Д фестивал“ ќе се одржи од...

„Метрополитен“ нема да се отвори до средината на август

Музејот за уметност „Метрополитен“ во Њујорк го одложи својот датум на повторно отворање од 1 јули до средината на август или „можеби неколку недели...

Укинувањето на квотите за лекови ќе важи само за месец август

Од Фондот за здравствено осигурување информираат дека лекови на рецепт може да се подигнат во аптеките со идентификување со лична карта или пасош. Доколку...

Моделот „737 Макс“ на „Боинг“ во август се враќа на светските...

Моделот „737 Макс“ на компанијата „Боинг“ нема да се врати на светските аеродроми се до месец август, првиот човек на главното трговско тело на...