Ознака: авганистан

Силен земјотрес го погоди планинското подрачје на Авганистан

Земјотрес со магнитуда од 6,2 степени според Рихтеровата скала бил регистриран денеска во Авганистан, соопшти Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар. Епицентарот на потресот бил во планинскиот...

ОН: Во бомбардирањето во Авганистан настрадаа деца

Мисијата на Обединети нации во Авганистан соопшти дека 30 деца биле меѓу жртвите при минатомесечниот воздушен напад на авганистанската авијација. Авганистански официјални лица тврдат дека...

Талибаните најавија пролетна офанзива

Талибаните објавија дека започнуваат со пролетна офанзива и ја отфрлија понудата за мировни разговори на авганистанскиот претседател Ашраф Гани. Екстремистите најавија дека главна мета на...

Најмалку 14 загинати во два напада во Авганистан

Најмалку 14 војници и полицајци загинаа во два одвоени напада во авганистанската провинција Бадгис, соопштија локалните власти. Заменикот на регионалниот шеф на полицијата Гилам Сарвар...

Најнов биланс: Најмалку 52 загинати во нападот во Кабул

Најмалку 52 лица загинаа, а уште 112 се повредени денеска при самоубиствен напад врз Центар за регистрација во избирачки списоци во авганистанскиот главен град...

Над 30 убиени во самоубиствен напад во Кабул

Најмалку 31 лице е убиено денеска во самоубиствен бомбашки напад во Кабул, главниот град на Авганистан, соопштија локалните власти. Портпаролот на Министерството за здравство првично...

„Девојката без лице“ доби нов живот во Канада, откако беше одбиена...

Кога пристигна во својот нов дом во канадски Ванкувер, Шакила Зарин стави нејзина фотографија, на која е облечена во жолт фустан, покрај креветот, за...

Најмалку стотина мртви и повредени во напад на исламско училиште во...

Најмалку стотина луѓе, меѓу кои и многу деца, загинаа или се повредени при бомбардирање на исламско училиште на североистокот на Авганистан, соопштуваат безбедносни извори. Ден...