Ознака: авганистан

Нападот на Исламска држава не го заплаши новиот претседател на Авганистан

Инаугурацијата на авганистанскиот претседател Ашраф Гани вчера беше прекината од звук на експлозии. Додека Гани држеше говор на подиумот пред претседателската палата во главниот...

Црниот биланс од војната во Авганистан

По 18 години, најдолгото американско војување, се наѕира крајот на конфликтот во Авганистан. Соединетите Американски Држави и талибанците минатата сабота во Доха потпишаа договор...

Што ќе донесе мировниот договор меѓу САД и талибанците во...

Соединетите Американски Држави потпишаа историски договор со талибанците, чија цел е да му се стави крај на конфликтот во Авганистан. Договорот, кој беше потпишан...

Потпишан договор за крај на војната во Авганистан

Соединетите држави и Талибанците денеска потпишаа мировен договор насочен кон прекин на војната во Авганистан, која трае веќе 18 години. САД, како што е предвидено...

Отворен патот за завршување на „бесконечната војна“

Делумното примирје меѓу САД и талибанците стапи во сила на полноќ во Авганистан, со што е отворен патот за повлекување на американските војници и...

Хрватска се повлекува од мисијата во Авганистан?

На состанокот на министрите за одбрана од членките на НАТО, Хрватска доби позитивна оцена за учеството во меѓународните мисии, односно за ангажманот на хрватските...

Американската војска го истражува мистериозниот пад на авион во Авганистан

Американската армија соопшти дека ја истражува несреќата на пад на авион во Авганистан, во област што ја контролираат талибанците, пренесе АП. Портпаролката, Бет Риордан, изјави...

Патнички авион со 83 лица се урна во Авганистан

Патнички авион со повеќе од 80 лица се урна и се запали во Авганистан, во областа што ја контролираат Талибанците. Авионот на националната компанија „Аријана...

Петорица војници од САД украле 200.000 долари во Авганистан

Петмина војници се обвинети за кражба на 200.000 долари во периодот меѓу јули 2009 година и јануари 2010 година, додека заедно биле распоредени во...

„Авганистанските документи“ ги разоткриваат лагите во „бесконечната војна“

  Новообјавените интервјуа за војната на Американците во Авганистан откриваат координирани обиди за спинување и сомнителни процени во позадината на „бесконечната војна“ Автори: Рави Агравал и...