Ознака: авганистан

Талибанците го повикаа светот да ја признае нивната власт

Портпаролот на талибанците и министер за култура на преодната влада во Авганистан Забихула Муџахид ги повика државите, вклучително и САД, официјално да ја признаат...

Поради глад Авганистанците си ги продаваат децата

Авганистан се соочува со голема хуманитарна криза, а едно бебе било продадено од семејството за 500 долари за да преживее, јавува Би-би-си. Во прилогот било...

Триесет и пет Авганистанци ја напуштија Македонија и заминаа за Грција

Триесет и пет граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Македонија денеска заминаа за Грција која им обезбеди трајно прибежиште, информираа од Владата. Групата ја...

Уште 27 Авганистанци заминаа од Македонија

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните семејства заминаа за Даблин,...

Талибанците дозволија децата во Авганистан да се вакцинираат против детска парализа

Раководството на талибанците се согласи да продолжи со вакцинацијата против детска парализа во Авганистан, според планот од врата до врата, соопштија денеска заеднички СЗО...

Путин: Талибанците и покрај ветувањата тешко ќе се откажат од приходите...

Талибанците порано се бореа против наркотици во Авганистан, но во денешната ситуација, ќе биде тешко да се откажат од своите извори на приход, изјави...

Самоубиствен напад на џамија во Кандахар, има загинати и повредени

Најмалку 41 човек загина денеска во самоубиствен напад врз шиитска џамија во Кандахар во јужен Авганистан, некогаш големо упориште на талибанците. Очевидци рекле дека неколку...

Силна експлозија во џамија во Авганистан

Силна експлозија одекна денеска во џамија во авганистанскиот град Кандахар, пренесува АФП. Засега не е познат точниот број на жртви. Експлозијата се случила за...

Заврши престојот во земјава за група авганистански бегалци

Десетмина Авганистанци кои привремено беа згрижени во Македонија, синоќа заминаа од меѓународниот аеродром Скопје. Прибежиште им обезбеди Франција, додека чекаат да им се признае...

Меркел: Меѓународната заедница не смее да дозволи колапс на Авганистан

Меѓународната заедница не смее да дозволи колапс на Авганистан, рече германската канцеларка Ангела Меркел, додавајќи дека светот не може само да гледа како 40...