Ознака: авганистан

Бајден: Немаше вистински момент за повлекување од Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден ги отфрли заклучоците од декласифицираниот извештај за кој пишуваше Вашингтон пост, во кој американската војска го критикуваше начинот на кој...

Група од 39 Авганистанци замина за Канада, во Македонија престојуваат уште...

Нова група од 39 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава, претпладнево од Меѓународниот аеродром Скопје заминаа за Канада којашто им обезбеди престој...

Талибанците им дозволија на жените да студираат, но мора да влегуваат...

Авганистан Јавните универзитети во Авганистан се отворија за прв пат откако Талибанците ја презедоа земјата минатата година, а од денеска и студентките им се придружија...

Странските ТВ-серии и жените без хиџаб на „црната листа“ на талибанците

Талибанците им забранија на медиумите во Авганистан да прикажуваат странски ТВ-серии кои се спротивни на шеријатските норми, жени без хиџаб, како и какви било...

Талибанците забранија возење на жени без хиџаб и пуштање музика во...

Талибаните забранија пуштање музика во автомобили и возење на жени без хиџаб, пренесува РИА Новости информација од „Кабул њуз“. Министерството за исламска ориентација потврди дека...

Во Македонија пристигнаа уште 14 граѓани на Авганистан

На Меѓународниот аеродром Скопје попладнето пристигнаа 14 граѓани на Авганистан, вработени во Обединетите нации и членови на нивните семејства. Станува збор за продемократско население кое...

Талибанците почнаа да им даваат платa на државните службеници

Талибанските власти во Авганистан соопштија дека ќе продолжат да им исплаќаат плати на државните службеници кои останаа без плата од минатото лето кога талибанците...

Македонија обезбеди престој за авганистански новинари прогонети од талибанците

Изутрината на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од четворица новинари од Авганистан кои се во опасност од новите тамошни власти. Станува збор за ТВ и...

Нова група авганистански бегалци пристигна во Скопје

Синоќа на Меѓународниот аеродром Скопје, пристигна група од 131 граѓанин на Авганистан. Од Владата информираа дека се работи за вработени на Обединетите Нации, за...

ИСИС-К непријател и за талибанците во Авганистан

Тврдокорните милитанти од ИСИС-Корасан (ИСИС-К) сметаат дека талибанците, кои склучија договор со администрацијата на Трамп во февруари 2020 година, ја предадоа исламската кауза. Активна...