Ознака: авганистан

Талибанците се судрија со армијата наспроти мировниот договор

Десетици луѓе загинаа во судирите помеѓу армијата и талибанците во Авганистан во изминатите 24 часа, соопштија властите во Кабул, додека САД се обидуваат да...

Исламска држава презеде одговорност за ракетирањето на Баграм

Терористичката Исламска држава ја презеде одговорноста за ракетирањето на американска воена база во близина на Кабул, пренесува РТ. Во инцидентот нема жртви, но нападот...

Ракетирана најголемата американска воена база во Авганистан

Пет ракети беа истрелани врз американската воздушна база „Баграм“ во Авганистан, при што никој не настрада, објави мисијата на НАТО во Авганистан „Одлучна поддршка“,...

Вооружени напаѓачи држат 150 верници во храм во Кабул

Вооружени напаѓачи држат како заложници околу 150 припадници на заедницата сика, откако го нападнале нивниот храм во Кабул, изјавил член на парламентот кој ја...

Десет мигранти пронајдени во возило на патот Штип-Радовиш

Десет лица од Авганистан и Пакистан утрово биле пронајдени на магистралниот пат Штип-Радовиш, на место викано „Шести километар“. При обид за контрола од полициски службеници на...

САД почнаа да ги повлекуваат војниците од Авганистан

САД почнаа да ги повлекуваат војниците од Авганистан, како дел од мировниот договор со талибанците. Вашингтон се согласи да ги намали своите сили од...

Нападот на Исламска држава не го заплаши новиот претседател на Авганистан

Инаугурацијата на авганистанскиот претседател Ашраф Гани вчера беше прекината од звук на експлозии. Додека Гани држеше говор на подиумот пред претседателската палата во главниот...

Црниот биланс од војната во Авганистан

По 18 години, најдолгото американско војување, се наѕира крајот на конфликтот во Авганистан. Соединетите Американски Држави и талибанците минатата сабота во Доха потпишаа договор...

Што ќе донесе мировниот договор меѓу САД и талибанците во...

Соединетите Американски Држави потпишаа историски договор со талибанците, чија цел е да му се стави крај на конфликтот во Авганистан. Договорот, кој беше потпишан...

Потпишан договор за крај на војната во Авганистан

Соединетите држави и Талибанците денеска потпишаа мировен договор насочен кон прекин на војната во Авганистан, која трае веќе 18 години. САД, како што е предвидено...