5.8 C
Skopje
5.12.2020 - 22:40

Ознака: авганистан

Дадениот збор на САД малку му значи на авганистанскиот пилот препуштен...

Мохамед Најем Асади и неговата сопруга не спијат со денови, но се обидуваат да останат смирени поради нивната 4-годишна ќерка додека се кријат од...

Повлекувањето на американските трупи ја размрда безбедноста на Авганистан

По одлуката на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп нагло да го намали бројот на американските сили во Авганистан од 4.500 на 2.500 пред...

Фотомонтажа објавена на Твитер ги зголемува тензиите помеѓу Австралија и Кина

Австралискиот премиер Скот Морисон побара извинување од кинеската влада, како и бришење на објавата на Твитер на кинеското министерство за надворешни работи, во која...

Бомбашки напад во Авганистан – убиени 34 лица

Најмалку 34 лица загинаа, а 24 се ранети во два одделни бомбашки напади во источен и јужен Авганистан, потврдија официјалните лица на земјата. - Во...

Австралија ќе отпушти најмалку 10 војници за убиството на авганистански цивили

Австралиските воени власти започнаа постапка за отпуштање на најмалку 10 припадници на елитните одреди на специјалните единици вклучени во убиството на 39 авганистански цивили,...

По САД и НАТО се повлекува од Авганистан?

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека Алијансата ќе одлучи за судбината на својата мисија за обука во Авганистан на следниот состанок на министрите...

Експлодираа неколку бомби во Авганистан – 14 лица загинаа

Во две експлозии во централен Авганистан, во провинцијата Бамијан, загинаа најмалку 14 лица, а 45 се повредени, соопштија денеска властите. Во исто време, меѓународната...

Многумина настрадаа во „стапицата со мед“ на авганистанските „црни вдовици“

Две атентаторки кои измамија авганистански разузнавачач ветувајќи му секс пред да го застрелаат и да го фрлат неговото тело на гробишта се меѓу илјадниците...

Столтенберг: НАТО може да плати висока цена за предвременото напуштање на...

НАТО може да плати висока цена за предвремено напуштање на Авганистан, предупреди генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, кога американски официјален претставник изјави дека...

Самоубиствен бомбашки напад пред седиште на полицијата во Авганистан

Бомбаш самоубиец во западната провинција Гор во Авганистан уби најмалку 13 лица, а околу 120 се повредени. Шефот на болницата во Гор, Мохамед Омер Лалзад,...