6.4 C
Skopje
28.10.2021 - 5:09

Ознака: Авганистанци

Седуммина од авганистанските бегалци заминаа за Португалија

Македонија моментно дава прибежиште на 400 граѓани од Авганистан откако седуммина од бегалците заминаа за Португалија, информираат од Владата. - Четворица возрасни и три деца...

Од Приштина отпатуваа 117 Авганистанци

Првата група од 117 државјани на Авганистан, која пред неколку дена нашла засолниште на Косово, треба да отпатува за Велика Британија, велат извори од...

На скопскиот аеродром пристигна новата тура бегалци од Авганистан

На Меѓународниот аеродром во Скопје денеска во 16 часот пристигнаа 44 Авганистанци кои се дел од новата тура бегалци кои ќе престојуваат во Македонија. На...

Одговорноста на НАТО да ги спаси Авганистанците

Има неколку почесни страници во историјата на Албанија од нејзиниот осамен пример за херојство додека се случуваше гонењето на Евреите за време на Втората...

Курц: Австрија нема да прими Авганистанци

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја одржува својата цврста линија кон мигрантите. Тој во интервју за германската телевизија „Билд“, порача дека Австрија нема да дозволи...

Во Албанија пристигна првата група на Авганистанци

Првата група Авганистанци, 121 од нив, пристигнаа во Албанија рано утрово, а на аеродромот беа пречекани од албанската министерка за надворешни работи, Олта Џачка,...

Авганистанците доаѓаат

Штом ќе пристигнат, на бегалците ќе им бидат направени ПЦР-тест, здравствен преглед и вакцинација против ковид-19. Изборот на хотелите во кои ќе бидат сместени го...

Прогонот не е единствената опасност за Авганистанците

Иако сегашниот приоритет е евакуација на ранливите групи, заканата од глад за милиони Авганистанци е уште еден голем предизвик за земјата. Гладот ​​се заканува со...

Авганистанците што ќе влезат во Британија нелегално ќе бидат третирани како...

Авганистанците кои се обидуваат со мали чамци нелегално да го преминат каналот Ла Манш за да влезат во Британија, нема да бидат третирани поинаку...

Четворица Авганистанци пронајдени во камион во Прилеп

Четворица мигранти, државјани на Авганистан, се пронајдени при растовар на камион во круг на фабрика во Прилеп, соопшти полицијата. Тие во возилото се качиле...