Ознака: абу даби

Избеганиот поранешен шпански крал престојува во луксузен хотел во Абу Даби

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос (82) престојува во ексклузивниот хотел „Емират палас“ во Абу Даби, каде што се наоѓа од понеделникот кога ја напушти...

Безброј активности и работилници, а медали дури и во Абу Даби

Во текот на минатата година училиштето ги реализира и веќе традиционалните настани „Тука сме, заедно сме, а можеме повеќе“ и „Храна, поезија и музика“,...

Роденовиот „Мислител“ си најде нов дом во „Лувр“ во Абу Даби

Роденовиот „Мислител“, веројатно една од најпознатите скулптури на сите времиња што прикажува човек со наведната глава потпрена на раката во седечка позиција, си најде...

Шабани со сребро и со бронза во атлетика на Специјалната олимпијада

На Летните олимписки игри, на Специјалната олимпијада во Абу Даби 2019 (од 14 до 21 март), младиот Ардијан Шабани, предводен од тренерот Ифраим Лута,...

Западните христијански земји сметаат дека исламот се судира со националните вредности

За споредба, значително помалку луѓе на Блискиот Исток и во Северна Африка го гледаат христијанството како закана за националните вредности, покажуваат резултатите од истражувањето...

Папа Франциско: Ниту едно насилство не може да биде верски оправдано

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско денеска во Абу Даби оцени дека ниту едно насилство не може да биде оправдно со верски причини. – Ниту...

Надал со пораз се врати на тениските терени

Поранешниот број 1 светски тенисер Рафаел Надал, по долго отсуство, се врати на тениските терени со пораз. Шпанецот загуби од Кевин Андерсон (Јужна Африка)...

Реал доминира во европскиот и во светскиот фудбал

Шпански Реал Мадрид трета година едноподруго триумфира во клупското Светско првенство, победувајќи го во финалето, во Абу Даби, домаќинот на турнирот, Ал Аин со...

Клупско СП – Реал игра за седмата, Ал Аин за првата...

Во финалето на клупското СП во Абу Даби (денеска, 17.30 часот) ќе играат актуелниот европски и светски првак, Реал Мадрид и домаќинот, дебитант во...

Ал-Аин е вицешампион, но сега ќе игра и за светската титула

Противник на Ал-Аин во големото финале в сабота ќе му биде подобриот од второто полуфинале на светското клупско СП, кое се играше синоќа, помеѓу...