Ознака: абортус

Полскиот вицепремиер ги повика граѓаните да ги бранат црквите од демонстрантите...

Полскиот вицепремиер задолжен за национална безбедност ги повика своите сонародници да ги „бранат црквите“ од вандализам и од демонстрации за абортус. Како што пренесе агенцијата...

Најавен најмасовен протест поради забраната за абортус во Полска

Активистите за заштита на правата на жените се подготвуваат за, како што велат, најголемиот протест досега во Полска. Во таа земја повеќе од една...

Во кои земји е признаено правото на абортус

Откако Уставниот суд на Јужна Кореја го поништи долгогодишниот и рестриктивен закон за абортус, земјата има рок до крајот на годината да изработи нови...

Средношколците против абортусот заради опстанок на нацијата

Истражување во Србија Истражувањето спроведено меѓу средношколците во Србија покажало загрижувачки ставови за односот кон жената, национализмот и минатото Речиси половина од средношколците во Србија сметаат...

Абортусот „Гебелс – Сталин“

А мислев ќе умрам како секој нормален човек. Од цигари, алкохол и лоша исхрана. Тие сме, јас и Заев. Додуша он е само на...

Трамп ќе протестира против абортусот

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе учествува на Маршот за живот, в петок во Вашингтон,  со што ќе стане првиот американски претседател кој се приклучил...

Грчката влада повлекува плакати против абортусот поставени во атинското метро

Грчката влада нареди повлекување на плакатите од кампања против абортус на здружението „Дозволете ми да живеам“, поставени во атинското метро, поради незадоволството што се...

Младите ем религиозни, ем сакаат абортус

Загрижувачки резултати за перцепцијата на младите во поглед на несаканата бременост открива последното истражување на јавното мислење поврзано со религиозноста на младите во Македонија,...

Абортусот затворен во идеолошки бариери

ХРВАТСКА Се проценува дека повеќе од 300 илјади жени во Хрватска немаат пристап до примарна гинеколошка заштита Женските репродуктивни права во Хрватска последните години се под...

Абортусот од денеска е легален во цела Австралија

Абортусот од денеска е легален низ цела Австралија, откако државата Нов Јужен Велс гласаше за промена на стариот закон што ја забрануваше оваа порцедура. Актот...