Фото: Илустрација/Твитер - Генералштаб на Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при што убил пет лица, а ранил уште пет лица, соопшти украинската полиција.

Инцидентот се случил рано утринава во ракетната фабрика „Пивденмаш“ при примопредавањето на оружјето на стражарите, се наведува во соопштението, пренесува „Ројтерс“.

Полицијата трага по избеганиот војник, пренесуваат агенциите.