Фото: Принт-скрин

Гувернерот на Донецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива.

Повикот дојде еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи победа во соседниот регион Луганск, кој целосно падна во руски раце оваа недела. Се верува дека Донецк е следната цел на Русите, поради што властите ги повикаа цивилите да се евакуираат.

Гувернерот на Доњецк, Павло Кириленко, изјави дека евакуацијата на 350.000 цивили е „неопходна за да се спасат животи“ и „да и се овозможи на украинската армија полесно да ги брани градовите од руската офанзива“.

– Во Донецк ќе се решава судбината на целата земја. Кога цивилите ќе бидат евакуирани од регионот, армијата ќе може да се концентрира на непријателот – најави Кириленко.

Вчера руските сили силно го бомбардираа Славјанск, град во Донецк за кој се верува дека заедно со Краматорск е клучна цел на руските сили. Градоначалникот на Словјанск, Вадим Лика преку Фејсбук ги повика жителите да се евакуираат.