Фото: Федерална Влада на Германија

Коалициските партнери на германскиот канцелар Олаф Шолц не се задоволни од неговото лидерство во украинската криза, а овој раздор ризикува да го поткопа единството на Западот против Русија, пренесува „Ројтерс“.

По политичкиот пресврт на почетокот на кризата, кога Шолц го прекина проектот за гасоводот „Северен тек 2“ со Русија неколку дена пред нејзината специјална операција во Украина, неговите партнери го обвинуваат за колебање.

Шолц ги изненади дури и своите блиски партнери кога на 27 февруари најави „епохална промена“ во германската надворешна политика и вети големо зголемување на воените трошоци и олеснување на рестриктивниот став за извоз на оружје во зоните на конфликтот.

– Имам впечаток дека Шолц не е свесен за сериозната штета што ја нанесува на угледот на Германија во Централна Европа, Источна Европа, во суштина цела Европа – изјави за Ројтерс Антон Хофрајтер од Зелените, кој претседава со Европскиот комитет на германскиот парламент.

Во седмата недела од војната, Зелените и Либералните Слободни Демократи (ФДП), партии во коалицијата на Шолц, ја навредуваат Германија што не ги послуша молбите на Украина да испрати повеќе тешко оружје, поради предупредувањето на Киев дека Русија се подготвува за голема офанзива во јужна и источна Украина.

Некои од тричлената коалиција со левичарската Социјалдемократска партија (СПД) на Шолц, исто така, сакаат тој да стори повеќе за да ја намали зависноста на Германија од руската енергија.

– Тој конечно мора да покаже лидерство – рече Хофрајтер.

Владини извори велат дека канцеларот смета дека неговата улога е да одржува заедничка хетерогена коалиција и дека не е оптоварен со краткорочни падови на популарноста.

Шолц, исто така, во интервју рече дека Берлин и испраќа на Украина противтенковско оружје, противвоздушни ракети и друго оружје. Тој брзо додаде: „Ќе се погрижиме да избегнеме НАТО, земјите од НАТО и Германија да станат страни во војната“.

„Ројтерс“ пишува дека Шолц мора да го балансира притисокот на Зелените, особено да го интензивира снабдувањето со оружје за Украина, со одредена воздржаност кај елементите на СПД, која долго време се залагаше за приближување на Западот со Русија пред војната во Украина.

Нагласувајќи го цврстиот став на Зелените, министерката за надворешни работи Аналена Баербок оваа недела повика да се испрати дополнително тешко оружје, додавајќи: „Сега не е време за изговори, туку за креативност и прагматизам“.

Хофрајтер отиде подалеку и повика на ембарго на јаглен и нафта против Русија „како минимум“.

Сепак, критичарите велат дека увозот на нафта и гас од Русија, од која ја финансира својата воена машинерија, засега останува недопрен, додека Берлин го предводи отпорот на тој потег.

Германија добива околу 25 отсто од нафтата и 40 отсто од гасот од Русија, пишува „Ројтерс“.