Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала го погоди Тајван во 15 часот и 35 минути, по локално време.

ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 63 километри, на 24 километри југоисточно од градот Јилан.

Нема детали за материјална штета и евентуални жртви.