Фото: Федерална Влада на Германија

Германија останува на својата цел да стане независна од руската нафта до крајот на годината, изјави денеска канцеларот Олаф Шолц, додавајќи дека допрва треба да се утврдат опциите за справување со рафинеријата во светот.

– На крајот од нашите дискусии ќе одредиме по кој пат ќе тргнеме, кој пат го сметаме за вистински-изјави германскиот канцелар по самитот со лидерите на ЕУ во Брисел, одговарајќи на прашањето дали национализацијата на рафинеријата во светот е опција.

Шолц рече дека Германија ќе и испорача на Грција пешадиски борбени возила (ИФВ) за да може владата во Атина да и предаде оружје од советски тип на Украина.

– Ќе и обезбедиме на Грција германски борбени возила за пешадија-рече Шолц по дводневниот самит на лидерите на ЕУ во Брисел, додавајќи дека постигнал договор со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.