Тела на пет лица се пронајдени за време на гаснењето на пожарот во населбата Плесек во областа Архангелск, на северозападот на Русија, соопштија во регионалниот оддел на Министерството за вонредни ситуации.

Меѓу жртвите има и четири деца, пренесoa.

Пожарот избувнал во двокатна дрвена куќа со 12 стана.