Фото: Архива

Папата Франциск денеска ги отфрли тврдењата на Русија дека спроведува „специјална воена операција“ во Украина, изјавувајќи дека земјата е погодена од војна.

-Во Украина течат реки од крв и солзи. Ова не е само воена операција, туку војна која води до смрт, уништување и беда – рече папата во своето неделно обраќање пред насобраните верници на плоштадот Свети Петар во Рим, пренесоа британските медиуми.