Фото: Принт-скрин

Руските власти да се погрижат демонстрантката која „влета“ во телевизиската програма да не биде казнета, бидејќи таа само го искористи своето право на слобода на говор, повикаа Обединетите нации денеска.

Според денешното соопштение на Кремљ, прекинувањето на вестите на рускиот државен канал за да се осуди војната во Украина, се сведува на „хулиганство“.

Невладината организација ОВД-Инфо, која ја претстави демонстрантката како Марина Овсијаникова, вработена во тој медиум, соопшти дека таа е приведена во полициска станица.

Овсијаникова се појави во синоќешната информативна емисија „Времиа“ на првиот канал, што секојдневно ја следат милиони Руси.

Додека водителката Екатерина Андреева читаше вести, Овсијаникова се појави зад неа со транспарент со напис „Не за војната. Не верувајте ѝ на пропагандата. Овде ве лажат“.

Новинарка упадна во руската информативна програма во знак на протест и доби пофалби од Зеленски и од таборот на Навални

Можеше да се види и „Русите се против војна“.

Водителката продолжи да чита вести неколку секунди, а потоа мрежата премина на репортажа и се прекина директниот пренос од студиото.

Руското Државно обвинителство поведе предистражна постапка против новинарката Овсјаникова. Според неодамна усвоениот закон, на Овсјаникова и се заканува затворска казна до 15 години за ширење лажни вести за руски војници.