Големи блокови мраз денеска убија двајца планинари, државјани на Франција и Шпанија, а повредија уште девет други на врвот на планината Гран Комбен во кантонот Вале во југозападна Швајцарија, соопшти швајцарската полиција.

Двајца од деветмината повредени се здобиле со сериозни повреди, јавува Ројтерс.

Седум спасувачки хеликоптери пристигнале на местото на несреќата и ги евакуирале останатите, од вкупно 17 планинари, колку што биле на лице место.