Твитер-профил на британскиот премиер

Портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон денеска испрати извинување до Бакингемската палата за двете забави организирани во градината Даунинг стрит.

Спорните забави биле организирани пред погребот на принцот Филип минатата година. На 16 април се одржаа две проштални забави, едната за директорот за комуникации Џејмс Слек, а другата за владиниот фотограф, со консумирање алкохол до раните утрински часови.

– Длабоко жалиме што ова се случи за време на национална жалост, а Даунинг стрит ѝ се извини на палатата поради тоа – изјави портпаролот на Џонсон, пренесуваат британските медиуми.

Тој одби да каже дали Џонсон лично ќе ѝ се извини на кралицата, но истакна дека премиерот го разбира значајниот гнев на јавноста, бидејќи за време на ковид-мерките, беа организирани разни социјални настани.

Очевидци изјавија за „Дејли Телеграф“ дека околу 30 луѓе учествувале на две априлски забави во различни делови на Даунинг стрит, кои потоа се собрале заедно во градината. Како што се додава, таа вечер во Даунинг стрит не бил и премиерот.

Во април минатата година Англија беше во втората фаза од постепеното олеснување на мерките, при што не беше дозволен собир на отворено од страна на шест лица или две семејства.

Наводите претставуваат дополнителен притисок врз премиерот Џонсон, кој се соочува со повици да поднесе оставка откако неодамна призна дека самиот учествувал на забава на Даунинг стрит во мај 2020 година, во текот на првиот период на затворање поради коронавирусот во Лондон, пишува „Гардијан“.

Лидерот на либералдемократите Ед Дејви потсетува дека кралицата седела сама во тагување за загубата на нејзиниот сопруг, во капелата, почитувајќи ги мерките за социјално дистанцирање.

– Не затоа што е кралица, туку затоа што е само уште една личност која е сама во жалост, како и многу други. Додека таа тагуваше, Даунинг стрит 10 се забавуваше. Џонсон мора да замине – напиша тој на Твитер.