Физичка пресметка во косовското Собрание

1067

Пратеникот на Демократската партија на Косово (ПДК) во косовското Собрание, Џавит Халити денеска за време на собраниската расправа го удри неговиот колега од Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Арбен Гаши.

Како што јавија приштинските медиуми, посериозен инцидент спречиле останатите пратеници.

Ден по нивната жестоката вербална расправија на парламентарната седница, Халити, кој е еден од основачите на поранешната Ослободителна војска на Косово (ОВК) и влијателен политичар во редовите на владејачката ПДК, денеска со лакт го удри Гаши, пратеник од таборот на опозициската ЛДК.