Уапсени 577 нелегални мигранти во северозападна Турција

51

Турските власти денеска уапсија 577 илегални мигранти во северозападна Турција, соопштија безбедносните сили.

Безбедносните сили во Едрене уапсиле 390 мигранти државјани на Сомалија, Пакистан, Авганистан, Иран, Ирак, Тунис и Мароко, како и лица по потекло од палестинските териториии. Меѓу нив имало и жени и деца.

Уште 142 мигранти биле уапсени во соседната област Чанаккале. Вкупно 78 од нив биле од Авганистан, а 64 од Ирак.

Крајбрежната стража, патролирајќи во Егејското Море, пресретнала 45 нелегални имигранти, меѓу кои и 13 деца, кои се обиделе да стигнат до грчки остров.