Тринаесетгодишно девојче трета жртва од морбили во Албанија

170

Тринаесетгодишно девојче од планинско село кај Фуш Арез вчера почина од морбили.

Во тешка здравствена состојба, со хеликоптер на понатамошно лекување во Тирана се префрлени и нејзините брат и сестра, кои, исто така, биле заразени од морбили.

Селото Берише, од каде се децата, од петокот се уште е завеано во снег.

Ова е трет смртен случај во Албанија од морбили. Претходно починаа едно четиримесечно и едно осуммесечно бебе.

Заменик- министерката за здравство Мира Ракацоли на почетокот на месецов изјави дека Албанија и официјално е во состојба на епидемија на сипаници.

Освен деца на возраст до една година, кои поради возраста не се вакцинирани, се зголемува бројот на возрасни погодени од овој вирус.

Во Инфективната клиника во Тирана потврдуваат дека секојдневно, во просек, се јавуваат по седум случаи со симптоми на морбили, при што дел од нив се позитивни.

Оттаму потврдуваат дека досега се регистрирани над 300 случаи со морбили, поголемиот број деца на возраст до една година.