Најмалку две лица загинаа во експлозија што се случи околу 14 часот во фабрика за оружје во белградската населба Лештане, пренесуваат медиумите во регионот.

Станува збор за фабрика која произведува противградни ракети. Повредени се најмалку 15 работници, пренесуваат медиумите.

Еден работник останал заробен, но пожарникарите успеале да го извлечат. Очевидци велат дека во тој дел на Белград се почувствувале силни детонации.

Според написите, на лице место почнале да се собираат и семејствата на работниците.

Засега не е позната причината за експлозијата, но српските медиуми пишуваат дека таа била предизвикана од ракетно гориво во фабриката за наменска индустрија.

Во новинарските анализи се споменува дека слична експлозија во истата фабрика се случила и во 2008 година, кога тројца работници биле повредени.

„Во моментов обезбедуваме помош при евакуација и помош на нашите вработени. Сите наши напори, човечки и сите расположливи ресурси се насочени кон евакуација и пружање помош на вработените“, посочија од фабриката.