Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Грција.

Според локалните медиуми, земјотресот бил почувствуван на Крит.

Епицентарот на земјотресот бил регистриран на 22 километри северозападно од Арви.

Потресот е регистриран на длабочина од пет метри, пишуваат грчките медиуми.