Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала ги погоди Додеканските Острови во Грција и погранична област со Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот на земјотресот бил во Егејското Море, а бил почувствуван на Кос, Родос и Крит.

Нема извештаи за штета или жртви.