Се зголеми бројот на починати од вирусот Западен Нил во Грција

47

Вкупно 16 луѓе починаа од вирусот Западен Нил во Грција, додека пак регистрирани се 133 случаи на лица инфицирани од вирусот, изјави претставничката на Центарот за контрола и превенција на болести, Данаи Перваниду во интервју за радиото „Практорио фм“.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Перваниду вели дека за жал, ширењето на вирусот е доста големо и се регистрирани случаи во многу општини, особено во областа Атика, поширокиот дел на Атина и во централниот дел од Северна Грција.

– Осумдесет отсто од инфицираните лица немаат симптоми, 20 отсто развиваат вирусна инфекција, а еден отсто енцефалитис или менингитис и ова најчесто главно е кај постари лица и со хронични болести, вели Перваниду.

Пред само пет дена, бројот на починати беше 11, а на инфицирани 107 лица.