Рама го тужи Харадинај поради тврдењата за размена на територии

193

Албанскиот премиер Еди Рама до Основниот суд во Приштина поднел тужба за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај. Тужбата се однесува на клевета дека Рама наводно се залагал за рамена на територии меѓу Белград и Приштина.

Рама во тужбата тој наведува дека Харадинај во неколку емисии емитувани во октомври минатата година зборувал за размена на територии меѓу Белград и Приштина, обвинувајќи го него дека со Хашим Тачи и Александар Вучиќ ја отвориле идејата за размена на територии.

Харадинај смета дека тужбата нема основ и дека е поднесена само за да се избегне политичката одговорност.

– Според законот, јас ќе го подготвам одгвоорот на тужбата во законските рокови – вели Харадинај.

Харадинај на Фејсбук напиша дека „тужбата на Рама е сосема неутемелена и претставува негова политичка диверзија за да се сокрие зад медиумските драми и за да ја избегне одговорноста.

– Нашиот народ и Косово имаат луѓе кои ќе бидат нејзиниот браник во секој момент – наведе Харадинај.