Протест за убиството на раперот

66

Демонстранти се судрија со полицијата за време на завчерашните протести во неколку грчки града што се одржаа по повод петгодишнината од убиството на раперот Павлос Фисас.

Судири имало во Атина и во градовите Патра и Солун, каде што групи демонстранти мавале со камења и шишиња врз полицајците, кои одговориле со солзавец. За убиството на 34-годишниот рапер, кое се случи во 2013 година, беше уапсен приврзаник на грчката неофашистичка партија Златна зора.