Мета бара спас во ОБСЕ за надминување на политичката криза

99

Aлбанскиот претседател, Илир Мета, во Тирана се сретна со генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, при што испратил официјално писмо до ОБСЕ барајќи Организацијата за безбедност и соработка во Европа да одигра улога на медијатор за да се надмине длабоката политичка криза во земјата.

Според Мета, оваа институција е потребна и има моќ да спречи ескалација на кризата.

Албанскиот претседател исто така го нагласил фактот дека одлуката на Советот на Европа да отвори или не преговари за Албанија е блиску и додал дека слободни и фер избори би можеле да бидат клучни за надминување на политичката криза.

Претходно, денеска, Мета побара сите страни да преземаат одговорност за да се надминат кризата и хаотичната состојба во земјата.

Тој го повика албанскиот премиер Еди Рама да се откаже од притисоците и уцените, не го поштеди ни лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, а ни лидерката на Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, порачувајќи им да не ѝ се закануваат на европската иднина на Албанија, туку да го прифатат 13 октомври како ден на избори и да им го вратат неопходниот мир на граѓаните.