Круемади: Единствен пат за заминување на Рама се сенационалните протести

113

Лидерката на третата по големина политичка партија во Албанија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) и сопруга на албанскиот претседател Илир Мета, Моника Круемади денеска од пристанишниот град Драч повика на „сенародни протести“ за уривање на Владата на премиерот Еди Рама.

Таа нагласи дека „единствениот пат за заминување на Рама се сенародни протести“, за што, како што рече, ЛСИ соработува со сите опозициски партии.

– Опозицијата е заедно против овој премиер. Политиката на Алијансата за преродба, предводена од социјалистите, во земјата посеа само сиромаштија и криминал, затоа единствен пат за заминување на премиерот Рама се сенационалните протести – порача Круемади од средбата со партискиот огранок за околијата Драч, на која присуствуваа и пратениците од оваа изборна единица.

Според неа, зајакнувањето на Социјалистичкото движење за интеграција е гаранција за подобра Албанија „далеку од организираниот криминал и сиромаштијата“.

– ЛСИ им дава посебна улога на младите и на жените. Зајакнувањето на структурите на младите и жените се многу важни за спас на земјата од организираниот криминал – истакна Круемади.