Коѕијас: Не одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

666

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања.

– Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија. Се наоѓаме во процес на решавање на проблемите кои постојат 70 години. Нема да одам на одмор без да ги решам – изјави Коѕијас по средбата со неговиот руски колега Сергеј Лавров во Москва.

Пренесувувајќи ја оваа вест, албанските медиуми, наведуваат дека Грците уште на 6 јуни „почнале да се радуваат“ на договорот со Албанија, со кој на Грција и се отстапуваат 12 милји од албанските територијални води во Јонско Море.