Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска доцна синоќа. Земјотресот се случил во 1.23 часот.

Според „Јутрањи лист“, граѓаните пријавиле дека почувствувале прилично силен земјотрес.

– Маџари, Сисак. Ние искрено се тресевме, мислам дека вашата апликација не е точна, беше како 4,5 или 5 – напиша еден корисник на ЕМСЦ.

И од Петриња доаѓаат слични изјави.

„Може да си мислите дека беше три степени. Ме разбуди и тресеше долго време. Се тресеше доста силно, близу пет степени – напишаа сведоците.

„Се тресеше како експлозија“, „Силен земјотрес, се тресеше долго време“, „Страшен звук, а потоа и тресок, ја потресе целата куќа.“, „Куќата се тресеше и прозорците се тресеа. Страшно будење од цврст сон“„ Ова беше грдо, како да ќе фрлат контејнер “, коментираа луѓето од Петриња.