Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева објави дека добила позитивен резутат на ПЦР-тест за ковид-19.
– Таа е во добра општа состојба и ќе ги извршува своите должности од далечина – соопшти бугарското МНР.

Како што пренесуваат бугарските медиуми, за време на изолацијата, таа ќе биде претставувана од заменик-министерот Петко Дојков.