Затвореник убиен во затворот во Атина

80

Затвореник од Албанија денеска беше убиен во атинскиот затвор „Коридалос“ од двајца негови сонародници, исто така затвореници.

Жртвата и еден од неговите убијци се товарат за убиството на познатиот грчки адвокат, едниот како нарачател, а другиот како извршител, додека, пак, во атинскиот затвор биле пренесени во пресрет на почетокот на судскиот процес.

Од Министерството за правда на Грција соопштуваат дека покрената е истрага за кривична и дисциплинска одговорност, а во затворот, по наредба на министерот, се одржа вонреден состанок за убиството, јави дописничката на МИА од Атина.