Ердоган: Турскиот народ е со сите расположливи средства со азербејџанските браќа

140

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, рече дека со нападот врз Азербејџан, Ерменија уште еднаш покажа дека претставува најголема закана за мирот и стабилноста во регионот.

– Турскиот народ е денес, како и секогаш, со сите расположиви средства, заедно со своите азербејџанские браќа – наведе Ердоган во пораката објавена на Твитер.

Турскиот претседател исто така рече дека меѓународната заедница уште еднаш покажува дека има двојни аршини и на примерот на несоодветен одговор на провокативната агресија на Ерменија.

– За жал, тројката од Минск, која се однесува невнимателно скоро 30 години, е далеку од тоа да дејствува во насока на решавање на проблемот. Го повикуваме ерменскиот народ да се бори за својата иднина против владата и оние што ги туркаат во пропаст и ги користат како марионети, го повикуваме светот да застане покрај Азербејџан во неговата борба против окупацијата и злото – рече Ердоган.

Ердоган изјави дека разговарал по телефон со неговиот азербејџански колега Илхам Алиев и дека уште еднаш бил убеден во неговиот решителен и цврст став.

Тој додаде дека во тој разговор, тој повторил дека Турција ќе продолжи да го поддржува Азербејџан и тамошниот братски народ под слоганот „Еден народ, две држави“.