Ердоган: Никакви закани нема да не натераат да се повлечеме од наша територија

241

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција нема да се повлече поради заканите од санкции или упади во територијата.

Тврди дека територијата во Средоземното море е на неговата земја, иако има несогласувања со Грција.

– Никогаш нема да дозволиме грабеж на нашиот појас – рече Ердоган, додавајќи дека Турција нема да се повлече поради санкции и закани, пренесе „Ројтерс“.

Турскиот истражувачки брод „Оруч Реис“ ќе го продолжи истражувањето до 23 август, нагласи Ердоган.