Во Сребреница денеска се одбележуваат 25 години од геноцидот врз Бошњаците.

Комеморацијата на жртвите од геноцидот во Сребреница почна со интонирање на химната на Босна и Херцеговина. Откако беше испеана химната, присутните со минута молчење им оддадоа почит на жртвите.

Утрово, во Поточари пристигнуваат членови на семејствата на убиените, официјални делегации од Босна и Херцеговина, учесници на Мировниот марш и други граѓани. На комеморацијата присуствуваат членовите на Претседателството на БиХ, државниот обвинител и претставници од меѓународната заедница.
Планирана е соодветна програма, а во текот на денот бројни државници, официјални претставници на европски и многу други меѓународни институции ќе се обратат преку видео порака.

Како што беше најавено, на комеморацијата ќе се обратат поранешниот претседател на САД Бил Клинтон, принцот од Велс Чарлс, претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган, принцот на кралството на Саудиска Арабија Фајсал бин Фархан ал-Сауд, главниот обвинител на Хашкиот трибунал, државниот секретар на САД Мајкл Помпео, британскиот премиер Борис Џонсон, францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер.

Поради зосторствата во Сребреница досега се осудени вкупно 47 луѓе на повеќе од 700 години затвор, а изречени се и четири доживотни казни.