Српскиот претседател Александар Вучиќ, вечерва се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за Србија, кога станува збор за Косово и Метохија и дека не станува збор за каква било драматизација, туку ситуацијата е тешка и сериозна.

Причината за неговото обраќање се денешните случувања на граничниот премин Јариње, каде во неделата беа поставени контејнери, а од утрово беа распоредени единици на РОСУ, кои започнаа со одземање на регистарски таблички од северот на Косово. Возилата со ознаки од централна Србија мора да земат ознаки за тестирање и да платат осигурување во износ од пет евра.

– Синоќа знаевме што планира Приштина. Денес, по шест часот, тие сили се преселија на северот на Косово и Метохија. Ова е шести упад, но најбрутален досега – рече Вучиќ и потсети дека Приштина не ги исполнува своите обврски од договорот со Белград.

– Имавме два договори, од 2011 година и 2016 година. Ова се 4 договори за слобода на движење. Суштината е дека ова се таканаречени табели на КС, кои ја продолжија валидноста од 2011 до 2016 година, а потоа до 2021 година. Основна обврска на Приштина е формирање на ЗСО. Тие не се заинтересирани, но Србите мора да молчат. Јас веќе нема да молчам никому, секој ден ќе им кажувам на луѓето што прават и како ги кршат сите прописи – порача српскиот претседател.

Како што нагласи, Албин Курти се однесувал според принципот „ ќе го земам она што ми се допаѓа“.

– Тој не ги почитува договорите, туку постапува по принципот „ќе го земам, ми се допаѓа, и нема да го правам затоа што не ми се допаѓа“. Се надевам дека нема да мораме да преземаме никакви мерки, бидејќи тоа би ги загрозило односите во регионот – изјави Курти.

Тој рече дека не најавува контрамерки бидејќи се надева дека нема да има потреба да се применуваат.

Вучиќ нагласи дека стапката на лицемерие кон Белград е неподнослива и ги замоли луѓето да не стануваат жртви на провокации.

Одговарајќи на прашањата на новинарите, Вучиќ посочи дека Србија нема сознанија кој и дал инструкции на Приштина да го повлече денешниот потег.

Вучиќ рече дека повеќе не го гледа значењето на дијалогот.