Атина го призна венецуелскиот претседател

202

Новата грчка влада на Киријакос Мицотакис донесе дипломатска одлука со која го призна Хуан Гваидо за привремен претседател на Венецуела.

– Владата на Грција, во согласност со заедничката позиција на 28-те членки на ЕУ, одлучи да го признае демократски избраниот претседател на Националното собрание Хуан Гваидо за претседател на Венецуела, кој треба да организира слободни, фер и демократски претседателски избори – се наведува во соопштението на грчкото МНР.
Во соопштението се додава дека Атина ги поддржува напорите на ЕУ поврзани со иницијативите како преговорите во Осло за да се постигне мирно политичко решение на кризата во Венецуела.