Најмалку 13 лица се повредени во пукање во Тексас, соопшти американската полиција, додавајќи дека лицето осомничено за нападот сè уште не е уапсено.

Две лица се во критична состојба, соопшти полицијата во Остин.

Инцидентот се случил околу еден часот наутро во дел од градот со кафулиња, барови, ресторани и клубови.

Полицијата соопшти дека засега не е јасно што го поттикнало ваквиот развој на настаните, но тие го информирале одделот за тероризам на ФБИ за настанот.