Најмалку две лица загинаа откако силно невреме го погоди јужниот италијански остров Сицилија и предизвика големи поплави околу градот Катанија.

Портпаролот на групата волонтери на „Мисерикордија“, кои им помагаат на полицијата и пожарникарите, изјави дека тело на маж е пронајдено под автомобил поради обилните дождови што го зафатија градот Гравина, северно од Катанија, пренесува „Ројтерс“.
Полицијата ја потврдила смртта, но не соопштила повеќе детали.

Телото на 67-годишен маж е пронајдено вчера во шума далеку од местото каде што последен пат бил виден, па се претпоставува дека неговиот автомобил бил однесен од порој вода и кал југозападно од сицилијанскиот град Катанија.
Сопругата на повредениот сè уште се води како исчезната, потврдија за репортерот на „Ројтерс“ од локалната брза помош.

Дождот поплави некои од најпознатите улици и плоштади во Катанија и предизвика прекин на електричната енергија во центарот на градот и поплави продавници, а училиштата беа затворени во градот и во голем број околни места. Поплавите го зафатија и одделението на болницата Гарибалди во Катанија, јавуваат медиумите.

Италијанскиот метеоролошки сајт Ilmeteo.it наведува дека делови од Сицилија и соседна Калабрија биле погодени од редок тропски циклон, познат како Медика, а морето било осум степени потопло од просекот за овој период од годината.

Се очекува невремето да го достигне врвот меѓу четврток и петок.