Денеска во јапонскиот град Хирошима се одржува комеморација по повод атомскиот напад над овој град кој беше прв таков напад во историјата на човештвото што предизвика страшно уништување, анализираат светските медиуми.

Според нив годинашната комеморација е засенета со одлуката на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) да не повика на минута молчење за жртвите оваа година.

Преживеани, роднини и само мал број странски лидери присуствуваа на утринската церемонија во Хирошима, западна Јапонија, за да им оддадат почит на жртвите и да повикаат на светски мир.

За време на пандемијата на коронавирус, јавноста беше исклучена од церемонијата, како и во 2020 година, но истата можеше да ја следи на Интернет.

Учесниците, со маски на лицата и во црни костуми, во 8.15 часот време кога американската атомска бомба падна врз градот пред 76 години, одржаа минута молчење во чест на жртвите.

Преживеаните и градската влада на Хирошима неодамна му предложија на МОК да ги покани спортистите да се придружат во Токио за да им оддадат почит на жртвите.

Но, претседателот на МОК, Томас Бах, не го прифати предлогот, само рече дека церемонијата на затворање на МО во неделата ќе биде можност да им се оддаде почит на сите жртви на трагичните настани во светската историја.

„Жално е, иако ја цениме посетата на претседателот Бах на Хирошима“, пред Игрите, изјави градскиот службеник Томохиро Хигаки.

Бах ја посети Хирошима на 16 јули за да го означи почетокот на традиционалното „олимписко примирје“ кога сите непријателства во светот ќе престанат за време на Олимписките и Параолимписките игри.

Бах положи венец на споменикот со имињата на жртвите од атомската бомба, го посети Меморијалниот музеј на мирот и разговараше со преживеаната жртва.

Во таа прилика, тој рече дека МО во Токио е „светло на надеж“ за подобра и помирна иднина.

Неговата посета, сепак, предизвика критики во Јапонија. На интернет е покрената петиција, потпишана од повеќе од 70.000 луѓе кои сметаат дека тој ја искористил Хирошима за да ги „поттурне“ Олимписките игри во Токио, бидејќи јапонската јавност и медицинската заедница се противеа на одржувањето на игрите поради пандемијата.

Во бомбардирањето на Хирошима загинаа 140.000 луѓе од август до декември 1945 година, а во бомбардирањето на Нагасаки на 9 август истата година загинаа 74.000 луѓе во истиот период. Јапонија капитулира на 15 август 1945 година, со што заврши Втората светска војна.